28. travnja 2015.

Top jela azijske kuhinje

proljetne-rolice
foto: Stockfood
gastro postao gastro.24sata.hr
Azija je široko područje bogate kulinarske bašine gdje se spajaju različite kulture i utjecaji i teško je izdvojiti tek nekoliko jela.

Pod azijskom se kuhinjom tipično misli na jela karakteristična za istočnu Aziju (Kina, Japan, Koreja) te jugoistok Azije (Tajland, Vijetnam, Malezija, Singapur…). Postoji cijeli niz jela i namirnica koja su popularna diljem Azije, a vole ih i na Zapadu. Izdvajamo ona koja se najčešće nalaze na tanjuru dalekoistočnih stanovnika.

Riblje okruglice

U Azijskoj kuhinji riblje okruglice imaju status vjerojatno kao što to ima hot dog u SAD-u. Riječ je o jelu koji se jede na štapiću ili kao dio juha, a glavni sastojak je naravno usitnjeno riblje meso u kombinaciji s brašnom i začinima prvenstveno soli i šećerom. Omjer ribe i brašna ovisi prvenstveno o kvaliteti i tipu riblje okruglice koja se priprema, a sama se okruglica priprema kuhanjem, prženjem ili na pari. Riblje okruglice se najčešće kupuju na uličnim štandovima i izuzetno su povoljne, no u nekim dijelovima Azije primjerice u restoranima Hong Konga postoje i ekskluzivnije verzije s najkvalitetnijim ribama.

Riblje okruglice se najčešće jedu same, no nije rijetkost niti da se serviraju s rižinim rezancima, rižom ili čak tofuom.

Proljetne rolice

Mnogi proljetne rolice vežu uz Kinu, no ovi su maleni zamotuljci karakteristični za većinu Azijskih zemalja od Vijetnama i Indonezije do Filipina i Tajvana. Proljetne rolice su, u stvari, prženo zamotano tijesto punjeno različitim mesom i povrćem. Obzirom na zemlju u kojoj se nalazite sastojci u proljetnim rolicama mogu biti sirovi, kuhani ili blanširani, a najčešća punjenja ovim ukusnih zalogajčića su mljevena svinjetina, mrkva, češnjak, vlasac, shitake gljive. Za više arome ponekad se u proljetnim rolicama nađe i umak od soje.

Curry

Curry prah je, u stvari, namirnica, a ne jelo, ali je toliko tipičan za azijsku kuhinju da ga nalazimo u bezbroj kombinacija diljem kontinenta. Riječ je o mješavini začina koja u osnovi sadrži korijandar, kumin, kurkumu, i piskavicu. Curry prah u svim vrstama varijacija,aroma i okusa je široko prisutan diljem Azije i obilato se koristi za pripremu curry delicija. Vjerojatno najpoznatije jelo s curryjem je curry piletina i Thai pileći curry popularni i u zapadnoj hemisferi. No, osim piletine curry prahom se mogu oplemeniti i jela od žitarica poput ona s rižom ili kuskusom ili pak jela od mahunarki . Od mesa, curry odlično pristaje i uz govedinu ili masniju ribu poput tune ili lososa. Za novu dimenziju deserata, curry valja dodati čokoladnim slasticama.

Donosimo još nekoliko ideja za upotrebu curryja:

Curry od buče

Curry krem juha od mladog graška

Jaja u curry umaku

Gusta juha s bakalarom i curryjem

Dim Sum

Dim Sum se odnosi na male zalogaje ili individualne porcije jela koji se tradicionalno serviraju u posebnim posudama za kuhanje na pari ili na malim tanjurima. Dim sum je prepoznatljiv i po karakterističnom načinu serviranja u restoranima gdje se gotova dim sum jela "guraju“ po restoranu, a gost iz udobnosti svoga stola odabire jela po želji.

Tradicionalno dim sum uključuje male porcije različitih parenih peciva, okruglica, rižinih rezanaca, povrća pripremljenih na pari, pečenog mesa. Želite li pripremite ovo jelo predlažemo sljedeći recept:

Dim sum s lukom i klicama

Satay

Azijska verzija kebaba popularna je od diljem istočne i jugoistočne Azije. Riječ je o komadićima mariniranog mesa nabodenih na tanke kokosove štapiće koji se peku na roštilju na drveni ugljen i najčešće serviraju s umakom od kikirikija i rižom kuhanom u kokosovom mlijeku.

U Indoneziji i Maleziji se satay najčešće priprema od govedine ili piletine, dok je Tajland poznat po satayu od iznutrica primjerice jetre ili srca svinje. U Kambodži i Laosu nije neobičan ni satay od žabe ili kukaca.

Sushi

Popularni japanski svitci osvojili su gurmane diljem svijeta, a u Aziji ih susrećemo gotovo svugdje budući da su lanci sushi restorana učinili ovu delikatesu dostupnu širokom broju ljudi. U Aziji se nerijetko iza sushija krije cijela filozofija, iako je za pripremu nužna samo odgovarajuća vrsta riže, alge i umak od soje. Ipak, sushi sadrži i brojne druge sastojke, a najčešće je riječ o sirovoj, dimljenoj ili kratko blanširanoj ribi ili mesu raka, avokadu, sezamu, krastavcima, mladom luku ili raznim drugim vrstama povrća. Obično se poslužuje s umakom, a tu zadatak najbolje odrađuju soja umak, đumbir i wasabi.

Želite li sami pripremiti sushi predlažemo naše recepte:

Maki sushi s tunom

Uramaki sushi sa sezamom

Sushi s lososom

Ali prije toga saznajte kako pripremiti rižu za sushi.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.