Špajza 30. siječnja 2015.

Podunavska vina koja morate probati

Podunavska-vina
foto: Stockfood
gastro postao gastro.24sata.hr
Da u Baranji vina imaju prepoznatljiv okus pisao je još pokojni Srećko Ljubljanović, prvi specijalizirani vinski novinar u Hrvatskoj. Nazvao ga je blatnjavim, u pozitivnom smislu.

Doista, kad se piju baranjska vina, osjeća se kao kad najfiniji mulj prolazi kroz prste. U erdutskom vinogorju, pak, vina su iznimno elegantna. To vjerojatno zahvaljuju dunavskom meandru, velikom zavoju velike rijeke u obliku grčkog slova omega, svojevrsnom otoku na kojem su najbolji vinogradi. A iločka vina? Posebna su po aromama koje crpe iz klime, ali i pjeskovitog srijemskog tla. Tamošnje graševine jedine mirisom mogu podsjetiti na traminac. Baranja, Erdut i Srijem tri su vinogorja hrvatskog Podunavlja pa evo i preporuke za uživanje u vinima podregije u koju je gotovo nemoguće ne zaljubiti se.

Do 50 kuna

Sauvignon + graševina cuvée 2013., Iuris, Aljmaš

Bicikl za dvoje, koji voze otac sauvignon i majka graševina, a među njima sjedi dijete koje se valjda zove cuvee, dobra je dosjetka na etiketi Domagoja Klasičeka, mladog vlasnika Vinskih dvora Iuris u Aljmašu. Vino je lagano, svježe i voćno zahvaljujući graševini te sovinjonski fino aromatično. I pristupačno. Butelja koja će u ovo zimsko doba poslužiti kao izvrstan aperitiv, a kasnije i kao okrjepa kad zatopli, stoji samo 25 kuna.

Graševina 2013., Krešić, Šarengrad

Živo i svježe vino elegantne kiselosti i voćnih okusa po zreloj marelici je graševina obitelji Krešić. Ljubiteljima nogometa to će ime biti poznato. Hrvoje Krešić je golman, branio je u Njemačkoj, Rusiji i Grčkoj te 2013. za reprezentaciju na utakmici protiv Južne Koreje. Dok on pečalbari o vinogradu i podrumu brine obitelj. Ova skladna graševina pristajat će jelima od bijelog mesa s umakom od gljiva, a butelja stoji 40 kuna.

Slatko vino 2011., Buhač, Ilok

Proslavili su se Iločani, otac i sin Ivan i Domagoj Buhač, vrlo dobrim crnjacima od merlota i cabernet sauvignona po pristojnoj cijeni, potom iznenadili odličnim rajnskim rizlingom i graševinom, bijelim vinima koja su bila još povoljnija. Iz vinograda na nekoliko najboljih iločkih položaja svake godine stiže neko iznenađenje, a posebno se pamti kasna berba graševine iz 2011., jednostavno nazvana Slatko vino. Odlično za laganije deserte i fine sireve, a cijena je 42 kune.

Od 50 do 100 kuna

Antunović Graševina Premium 2010. Dalj

Puno i kompleksno vino s 11,9 posto alkohola. I to je moguće ako ga je brižno njegovala Jasna Antunović iz Dalja. Polusuho vino svira aromama, istovremeno se čuju zreli predikatni i svježi tonovi, a četiri godine odležavanja dale su joj i finu petrolejsku notu. Kaže Jasna da je ta berba 2010. bila godina kiša i borbe vinogradara i prirode, godina koje se plašila, ali baš se te godine zaljubila u graševinu. Kompleksno vino s dobro uklopljenim neprovrelim šećerom stoji 95 kuna.

Graševina izborna berba bobica 2008., Kalazić, Baranja

Bijelo vino sa 17,4 posto alkohola? Nemoguće! Ma nije. Ne samo da nije nemoguće nego je raskošno, bogatih mirisa livadnog cvijeća i bagrema koji podsjećaju na mladost te mednih nota izmiješanih s aromama dunje i kruške koje upućuju na zrelost. Vino je sirupasto, ali uz to i fino mineralno što mu daje svježinu, a okus, karakteristično gorkast, dugo traje u ustima. Riječ je o graševini izborne berbe bobica 2008. Slavka Kalazića iz Batine u Baranji koja se može poslužiti uz riječnu ribu, mesna pečenja, fine sireve i deserte, a stoji 60 kuna.

Cabernet franc 2012., PZ Trs, Ilok

Davno sam napisao da je cabernet franc u vinskom svijetu poput Christophera Walkena u filmskom. Uvijek u sporednoj ulozi, ali uvijek dojmljiv. Cabernet franc je roditelj cabernet sauvignona s kojim ga uglavnom i miješaju u tzv. klasičnoj bordoškoj kupaži. Zlatko Bošnjak i Marijo Faletar, osnivači Poljoprivredne zadruge Trs, među prvima u nas napravili su ga kao sortno vino. Izvrstan crnjak za masnija jela od crvenog mesa stoji samo 60 kuna.

Više od 100 kuna

Ciconia nigra cuvée Superior 2011., Josić, Baranja

Probrani grozdovi s najboljih parcela i nikakve podrumarske enološke intervencije dale su izvrsno, voćno, ljupko vino Ciconia nigra Superior 2011. Cabernet franc dominira, a prate ga cabernet sauvignon, syrah i merlot. Ciconia nigra cuvée, bez oznake superior, bila je vino kojim se Damir Josić iz Zmajevca proslavio. Ova, superiorna crna roda je puno više poletjela. I čini se da nema namjeru sletjeti. Vino pristaje raznolikim finim jelima, a butelja je oko 150 kuna.

Traminac izborna berba bobica Principovac '11, Iločki podrumi, Ilok

Plemenito, raskošno, koncentrirano. Traje, i traje, i traje... Zrelo, a još svježe. Bogatstvo ponosno pokazuje i mirisom i okusom. Osjećaju se dunja, kruška, karamel. Pije se na kapi, a uživa na sate. To je iločki traminac u najboljem izdanju. Ne znam kakav se točio na krunjenju engleske kraljice Elizabete prije 60 i koju godinu, ali na krunjenju novoga kralja treba se točiti ovaj. Za meditaciju. Za intimno društvo, za istinsku ljubav. Za gusju jetru. Za 168 kuna

Merlot Goldberg izborna berba 2013., Vina Belje, Baranja

Sjajno. Tako su ocjenjivači Vinskih zvijezda zajednički opisali Merlot izborne berbe 2013. s glasovitog baranjskog položaja Goldberg. Bilo je posljednje na kušanju i izazvalo gromoglasnu tišinu. Tišinu koja se čuje. Tišinu koju su tek nakon 10-15 minuta uživanja narušile prošaptane riječi snažno, strukturirano, puno, bogato, toplo, skladno, visok alkohol uklapa se, da mi je fina cigara... Vino napravljeno prosušivanjem grožđa nakon berbe ima i svoju cijenu. Butelja je 240 kuna.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.